Napjainkban gyakorlatilag kikerülhetetlen a napi több óra kijelző nézés.
ezek a kijelzők megnövekedett kékfény terhelést jelentenek a szemünknek, ami számos probléma forrása lehet.
Úgymint szemfáradság ,Alvászavar, kötőhártya, szaruhártya gyulladás,De elősegítheti a
Szürke hályog kialakulását, és főleg károsíthatja a retinát. Fontos , hogy védjük a szemünket a túlzott kék fény terheléstől
ebben segítenek önnek ezek a szemüvegek.
Lehetősége van dioptria nélküli változatban vagy már eleve elkészített olvasódioptriával megrendelni a szemüvegeket
A kékfényszűrős szemüveglencséket általában azoknak ajánljuk, akik hosszú órákon át tartózkodnak digitális képernyők előtt, például számítógép, laptop, okostelefon vagy televízió használatakor. Ezek a lencsék speciális bevonattal rendelkeznek, amely csökkenti a kék fény kibocsátását, amelyet a digitális eszközök kibocsátanak. A kék fény hosszabb expozíciója károsíthatja a szemet, és szemfáradtságot, száraz szemet, fejfájást és alvászavarokat okozhat.
Ezeknek a lencséknek az előnyei lehetnek:
-
Szemkényelem: A kék fény csökkentése segíthet csökkenteni a szemfáradtságot és a száraz szem tüneteit, amelyek gyakran hosszú időn keresztül történő képernyőhasználat során jelentkeznek.
-
Alvásminőség javítása: Ha este vagy éjszaka használja ezeket a lencséket, segíthetnek abban, hogy a kék fénytől származó zavaró hatások ne befolyásolják az alvásminőségét.
-
Védelem: Hosszú távon a kékfényszűrő lencsék használata hozzájárulhat a szem egészségének védelméhez és a potenciális hosszú távú károsodások elkerüléséhez.
-
Munka és tanulás: Azoknak, akik sok időt töltenek a számítógép előtt dolgozva vagy tanulva, a kékfényszűrő lencsék segíthetnek a koncentráció fenntartásában és a hatékony munkavégzésben.
Ezenkívül azok is fontolóra vehetik a kékfényszűrő lencsék használatát, akik gyakran vezetnek éjszaka, mivel a kék fény csökkentése javíthatja a vezetési biztonságot.
Mindenképpen ajánlott szemész vagy optometrista segítségét kérni, mielőtt kékfény
Mi is a szerepe ma egy Monitorszürős szemüveglencsének.:?
Azt , hogy monitor elött ülni hosszú órákon keresztűl több szempontból rossz azt nagyjából tudja mindenki. Megfajdúl az ember dereka, elferdül a gerince ,meghízik, kérgesre könyökli a könyökét, csak , hogy ne rögtön a legkézenfekvőbbel kezdjem:de igen sajnos elronthatja az ember látását is.
Természetesen a monitorok kikerülhetettlenek egy átlagos modern ember életében, persze vannak szerencsés foglalkozások..de ha mi nem vagyunk szerencsések és irodai jellegű a mukakörünk..akkor bizony napi több órát lehetünk kénytelenek képernyőket nézni! Így aztán arra is kénytelen lessz elöbb utóbb az ember ,hogy a fent felsorolt hátrányok ellen tegyen, ergonomikus székkel, párnázott könyöklővel ,és manapság kékfény szűrös szemüveg lencsékkel.
Ebben a cikben ezt fogom körbejárni, mit is tessz egy ilyen lencse , és mit érdemes várni egy ilyen eszköztől.
Amai modern monitorok már alig vibrálnak, ez jó,hiszen korábban ez volt az egyik legnagyobb gond velük,kékfény kibocsátásuk viszont nagyon jelentős.
Mi is a Baj a Kék Fénnyel?
A fény sok szempont szerint csoportosítható,de minket most leginkabb egy felosztás érdekell: ami a hullamhosszuk alapján osztja fel a fényt
- Szabad szemmel LÁTHATÓ ,fényre :ez a 380-780nm közötti tartomány
-Szabad szemmel Nem LÁTHATÓ fényre. Ez a 380nm alatti tartomány amit mindenki UV fénykén vagy ibolya alatti tartományként ismert.És a780nm fölötti pedig a vörösön túli infra vörös fény
Nagyjábol meg is érkeztünk az Ibolya ugyanis egyfajta kék szín-,mégha férfitarsaim közül nem egy zavarba is hozható ilyen osztályozásokkal- azaz a kék fény a határa a látható és a nem látható fényeknek,ennek megfelelően a kék színnek van egy látható tartománya: ez a 380-500 nm közötti nagy energiájú látható kék fény tehát az amit mi kéknek érzékelünk, ismerünk rábökünk mutatóujjal, hogy : Kék.
És van egy nem látható: ez az UV.
Tudományosan elfogadott tény ,hogy a nemlátható UV - káros az élő szövetekre, védekezik is ellene minden élő szövet ahogy tud . Az emberi szervezetnek is van saját vedelmi vonala ez ellen , valamint ma már mi emberek külön védekezünk is lencsékkel krémekkel ernyőkkel..
A szemnek is van saját vedelmi vonala az UV fény ellen: a szem elülső resze a szembe jutó ibolya alatti fény 95% át elnyeli, azazz az uv fény alig 5% -a, éri el a szem végében elhelyezkedő lényeget: a retinát, magyarul ideghártyát. De még ez az 5% is nagyon komoly károkat tud okozni ezert is védekezünk ellene napszemüvegekel példaúl.
A 380 nm fölötti - a látható tartományban levő fény viszont szinte akadálytalanúl jut el a retináig. Meg is érkeztünk a problémához, : a látható kékibolya fény ugyan kisebb energiájú az ultra ibolyánál, de szinte szűretlenül jut el a retináig. És bizony komoly károkat is tud okozni. Főleg ha napi 9-10-12 órát 40-60 cm ről bombázzuk vele azt.. Már pedig aki monitor elött dolgozik, az pontosan ezt csinálja..Ismerős?
Külön ki kell emelni a 380-440 nmközötti-(azaz közvetlenül a határmenti) kék fényt valószinűleg ez a nagy energiájú kék ibolya fény a fotoretinitisz kiváltó oka ami egyre jobban terjed a modern társadalmakban.
Ha megnézed a napszemüvgedet , vagy visszaemlékszel arra amikor vásroltad valahol talalhattal rajta egy uv 400 feliratot, ( ha nem akkor van egy rossz hírem..) ez azt jeleni ,hogy a modern napszemüvegek kiszűrik a 400nm alatti hullamhoszokat, De azt is jelenti ez ,hogy a 402 már átmegy rajtuk..épp ez a gond a kék fénnyel,hogy lassú víz partott mos alapon folyamatosan közvetlen közelről pontosan a még éppen megengedett.. energiával, de kitaróan bombazza rombolja a retinát.
Inenn már kitalhatja mindenki mit tessz egy kékfényszürős szemüveglencse: igen magasabb tartományokban is kiszüri a kék fényt.
A kék fény tehát az ördög maga?
Természetesen nem.
A kék fénynek de még az UV fénynek is pozitív élettani hatasa is van , az utóbbi a vitaminképzesben vesz részt,mig a látható kék fény komolyan befolyasolja példaul a szervezet hormon háztartasát,. Napsütesben mindenki elmosolyodik, ugye? Ennek tudományos oka , hogy a fény elősegiti a szerotonin képződést amit a köznyelv csak boldogsághormonként emleget,ugyanakkor kortizoltermelést is serkenti(stresszhormon)
aminek az a szerepe ,hogy ébren tartson, fenntartsa a figyelmet,hiszen ha fény van akkor -nappal van-erre van szükség. Ha ez nincs vagy csökken(sötétedik) akkor a melatonin termelés fokozodik ami az elelvásban segít. Egy kékfényszürős szemüveg ezért tud segiteni a könnyebb elelvásban ha este lefekves elött a telefonunkat olvasgatjuk.
A kékfénynek különösen nagy szerepe van afényterápiáknál is amivel depresziós betegeket kezelnek.
Ráadásul bizonyos fényviszonyokközött -jellemzően borongós, felhős napokon a természet maga is hatalmas dózidban bombáz minket kék fénnyel ekkor nemritka hogy egységnyi időaltt 20x 30x annyi kékfény tehelés éri a retinánkat egy mezőn állva, mint ugyanennyi idő alatt a gép elött ülve a szobában.
Fontos tehát az életforma is: állunk e rendszeresen a szabadban, mondjuk egy mezőn? Vagy inkább a gép elött gubbasztunk állandóan..
Látható tehát,hogy az evoluciós folyamat alatt megtanultunk mindenhez alkalmazodni. És fontos szerepe van minden minket érő hatásnak. Ugyanakkor ha ezen túl gyorsan változtatunk mesterségesen akkor szügsége lehet a szervezetnek segítségre.
Nem szabad elfelejteni, hogy a monitor nem kizarólag a kék fény miatt káros, hanem komoly mértékben a tartós közelre nézes miatt is. Ezen sajnos semmifele szürő reteg nem segÍt .
De ez majd egy következő cikk témája lessz , elöljáróban annyit tanácsolok , hogy óránként ha tehetjük álljunk fel a géptől 4-5 percre és nezzük meg mit csinál a szomszéd:-) vagy legalábbis tekitsünk 5 méternél tavolabra.
Ha tehetjük használjunk kékfény szürős szemüveget. De ne azt várjuk tőlle , hogy hétföről kedre bármi megvaltozik majd emiatt, Nem fog. Ez egy hosszab távú megelőzés inkább szemünk sőt konkretan a retinank érdekében.
-További hasznos információk a témában :
https://www.zeiss.hu/vision-care/jobb-latas/a-latas-reszletesen/kek-feny-a-jo-es-a-rossz.html
https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/a_kek_feny_karos_hatasai/20181220134358